JOUNI @ 04.12.09
Tindersticks, Koria Kitten Riot @ Tavastia
Päivän hyvän uutisen tarjoava Fullsteam Agency on ilmeisesti kuullut Katosblogin toiveen: Tindersticks saapuu vihdoin Suomeen perjantaina 12. maaliskuuta 2010, jolloin kulttisuosikki esiintyy Helsingin Tavastialla.
Nottinghamissa 1990-luvun alussa perustettu Tindersticks on uransa alusta lähtien kuulunut Lambchopin ja Sparklehorsen tavoin tunnelmallisen vaihtoehtorockin tärkeimpiin kokoonpanoihin. Yhtyeen rauhallisen indiemusiikin tunnistettavimpia elementtejä ovat vokalisti Stuart Staplesin toistuvasti Scott Walkerin ja Leonard Cohenin kaltaisiin mestareihin verrattu baritonilaulu, hiljaiset ja särmikkäät sähkökitarat, tunnelmalliset rytmit sekä surullisten melodioiden täyttämät kappaleet.
Tindersticksin nimetön debyyttialbumi ilmestyi vuonna 1993 keskelle brittipopin kulta-aikoja, mutta valittiin heti ilmestyttyään Melody Makerissa vuoden parhaaksi levyksi. Yhtyeen maine kasvoi jokaisen levytyksen myötä, kunnes vuonna 2003 bändi siirtyi telakalle. Samassa yhteydessä Tindersticksin laulaja Staples muutti Ranskaan, julkaisi kaksi soololevyä ja koko bändin uran uskottiin olevan ohi. Viime vuonna yhtye kuitenkin julkaisi comeback-levyn The Hungry Saw, jonka seurauksena uudistuneen kokoonpanon ura lähti jälleen nousuun.
Tammikuun 25. päivä Tindersticksilta ilmestyy 4AD-levymerkin kautta kahdeksas pitkäsoitto Falling Down a Mountain, jonka Euroopan julkaisukiertue saapuu myös Suomeen. Studioalbumiensa ohella Tindersticks on säveltänyt elokuvamusiikkia neljään Claire Denisin elokuvaan. Ohjaajan ja bändin tuorein yhteisprojekti, Isabelle Huppertin tähdittämä White Material sai ensi-iltansa Venetsian elokuvajuhlilla syyskuussa, ja teoksen soundtrack julkaistaan myöhemmin ensi vuonna.
Lämmitelyn hoita kotimainen singer-songwriter Koria Kitten Riot.
Liput
33 euroa maksavat ennakkoliput tulevat myyntiin tiistaina 8.12.2009 Tikettiin.
Katsele ja kuuntele
Tindersticks: Falling Down A Mountain @ Spotify
Tindersticks @ MySpace
Tindersticks: Black Smoke (mp3 via Pitchfork)
Tindersticks: Can We Start Again @ YouTube
Koria Kitten Riot@ MySpace









Voih.
30 euroa. Hmm. Harvinainen ilta. Ihana ajatus. Missä viipyy vuoden parhaat: 2009 levylistaus?
Ai niin keikka 12.3 osuu vielä 40.v syntymäpäivän aattoonkin.
kaikelaista tapahtuu – näemmä.
Kohtuullisen hintava lippu, mutta toisaalta ainutlaatuinen tapahtuma myös? Varsinkin jos sattuu vielä olemaan juhlapäivä.
Parhaat levyt 2009 on valmisteilla ja ilmestyy piakkoin. Toivon mukaan sitä täydentää lukijoiden listat kommenttien muodossa.
Väliin jäi tämä keikka. Oliko kukaan paikalla ja minkälainen oli keikka? Sen tiedän, ettei tullut kahdelta vanhemmalta levyltä ainuttakaan laulua, mutta uusi levy melkein kai kokonaan?
Hieno keikka. Ilo oli kuunnella täyden (?) Tavastian kanssa näin ammattitaitoista ja samaan aikaan rentoa orkesteria. Taisi yhtyekin pitää, kun tuli lavalle takaisin kaksi kertaa ja muutti settilistaa aika tavalla edellisiin keikkoihin verrattuna.
Paljon tuli uudelta levyltä, mutta kyllä mukaan mahtui muutakin. Ekalta levyltä esimerkiksi Marbles, City Sickness ja Raindrops. Itsellä mieleen painui erityisesti encorena soitettu, vastustamattomasti edennyt Can We Start Again?
Settilistaan liittyvää pohdintaa